Zamówienia publiczne

Tytuł zamówienia
Dostawy w roku 2018 owoców egzotycznych, jabłek, warzyw i warzyw okopowych  
Przedmiot zamówienia
Dostawy w roku 2018 owoców egzotycznych, jabłek, warzyw i warzyw okopowych  
Rodzaj ogłoszenia
Ogłoszenie o zamówieniu  
Tryb zamówienia
przetarg nieograniczony  
Województwo
ŚLĄSKIE  
Powiat
Chorzów  
Ulica
inne Promenada gen. Jerzego Ziętka  
Numer budynku
7  
Data publikacji od
2017-12-22  
Data publikacji do
2018-03-31  
Termin składania ofert
2018-01-02 10:00  

Pakiet nr. 1          warzywa

1

2

3

4

Lp.

Artykuł

Jednostka miary

Ilość

1

batat

kg

750

2

bazylia w doniczce

szt

356

3

buraki czerwone I-XII

kg

12545

4

cebula I-XII

kg

700

5

cykoria biała  I -15.04, XII

kg

544

6

czosnek I-XII

szt

1690

7

kalarepa od  I - IV , XII

szt

2189

8

kiełki roślinne opak. 250g ( brokuł, lucerna, fasola mung, słonecznik, soczewica, mieszanka )           I-XII

opak.

232

9

kukurydza kolby VII-IX

szt

652

10

marchew I-XII

kg

15804

11

ogórki zielone  I - VI

kg

825

12

ogórki zielone  VII-XII

kg

829

13

papryka czerwona  I - VII

kg

864

14

papryka czerwona VIII-XII

kg

1023

15

pomidory  I - VI,XI-XII

kg

1178

16

pomidory VII-X

kg

784

17

por I - V  0,2-0,4 kg/szt

szt

914

18

roszponka op. 100 gr I-XII

szt

782

19

rukola op.100 gr I-XII

szt

782

20

sałata od I -15.04.

szt

2250

21

seler naciowy  I-V , XII

szt

1334

22

ziemniaki  I-XII

kg

1125

 

Wymagania jakościowe dla warzyw:

 
 
 
 

 

Bataty bulwy o różnych formach:  bataty podłużne, okrągłe, wrzecionowate czy też walcowate.  Bulwy o długości od 8 cm  do 20 cm. Ich skórka jawi się gamą barw sięgającą od purpurowej, brązowawej lub żółtawej po białawą. Całe, czyste, zdrowe, jędrne, nie zazieleniałe, o kształcie i zabarwieniu miąższu charakterystycznym dla danej odmiany, suche, nie uszkodzone, nie nadmarznięte, nie zapleśniałe.

 

Buraki czerwone: całe, zdrowe, nie włókniste, średnica korzeni od 5 do 10 cm, kształt charakterystyczny dla odmiany, zabarwienie przekroju ciemnoczerwone.

 

Cebula: Zdrowa, czysta, bez uszkodzeń, bez nadmiernej wilgotności zewnętrznej,  z zaschniętą szyjką, dojrzała (przynajmniej 2/3 masy główki jest utworzone z liści bezblaszkowych), średnica min. 4 cm, kształt typowy dla danej odmiany, kształt suchej okrywy jednolity dla danej odmiany, szczypior i korzenie zaschnięte.

 

Czosnek: pojedyncze główki muszą mieć łodygę i korzenie całkowicie odcięte, być jędrne  i pełne w środku, waga pojedynczej główki: 70g (+/- 10g).Główki nie mogą być wyschnięte, zbutwiałe, porośnięte pleśnią.

 

Kalarepa:cała, zdrowa; nie dopuszcza się kalarepy z objawami zepsucia, czysta, wolna od jakichkolwiek widocznych zanieczyszczeń obcych, o świeżym wyglądzie, wolna od szkodników, wolna od uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki,  bez oznak wyrastania kwiatostanu, bez odgnieceń i skaleczeń, (zagojone lekkie pęknięcia dopuszczalne), nie zdrewniała,  liście obcię­te, korzeń przycięty na długość 0,5 cm. Średni­ca poprzeczna — nie mniejsza niż 4 cm ).

Kolby kukurydzy cukrowej – świeże ,  kolby jasnokremowe lub jasnożółte, o zbitych, ciasno przylegających ziarnach. Przy naciskaniu ich powinno się wyczuwać, że są miękkie.    

Marchew: korzenie jędrne, całe, niepopękane ,  jednolite odmianowo, barwa jednolita typowa dla odmiany, dopuszcza się rozwidlenie korzenia.

Ogórki: całe, min. 8 cm długości, zdrowe, bez oznak gnicia czy zepsucia, bez objawów chorobowych, jędrne, o typowym dla odmiany kształcie i barwie. Niedopuszczalne są pęknięcia, otarcia i inne uszkodzenia. Ogórki wolne od szkodników i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki.

Papryka czerwona – cała, zdrowa, jędrna, dojrzała,  bez wad skórki,  bez oznak gnicia lub innego zepsucia, wolna od oznak chorób lub zmian, o świeżym wyglądzie, wolna od zanieczyszczeń obcych, wolna od szkodników i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki,   o cechach charakterystycznych dla odmiany, wolna od uszkodzeń mrozowych, wolna od nie zabliźnionych uszkodzeń, bez oparzelin słonecznych,                z szypułką, wolna od nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego, bez obcych zapachów.

Pomidory czerwone: całe, min. 4 cm średnicy, zdrowe, dojrzałe, czyste, o świeżym wyglądzie, jędrne tj. odporne na zwykły nacisk palców, bez oznak gnicia i innych zmian, wolne od objawów chorobowych lub zepsucia, wolne od szkodników czy uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki, wolne od zanieczyszczeń. Niedopuszczalne są widoczne odgniecenia i uszkodzenia spowodowane chorobami czy niską temperaturą.

Por- cały, korzenie i liście przycięte, bez oznak gnicia lub zepsucia, czysty, wolny od widocznych zanieczyszczeń obcych, o świeżym wyglądzie z usuniętymi zwiędniętymi i uschniętymi liśćmi, wolny od szkodników, i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki,  bez oznak wyrastania w pęd nasienny, bez nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego, bez obcych zapachów, waga średnio 0,2 – 0,4 kg.

Sałatasałatycałe, zdrowe; nie dopuszcza się sałat z objawami gnicia lub takiego zepsucia, które czynią je niezdatnymi do spożycia, czyste i oczyszczone z zewnętrznych liści,  
oświeżym wyglądzie, niezwiędnięte, wolne od szkodników,  wolne od uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki, bez oznak wyrastania w pęd nasienny, bez nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego, bez obcych zapachów.  Sałaty głowiaste, waga główki min. 200 g. 

Seler naciowycały (dopuszcza się usunięcie górnej części), prawidłowo wykształcony,
o regularnym kształcie,o świeżym wyglądzie, zdrowy, bez oznak gnicia i zepsucia, bez uszkodzeń spowodowanych przez mróz, bez pustych przestrzeni, odrostów korzeniowych, pędów kwiatostanowych, czysty, wolny od widocznych zanieczyszczeń, bez szkodników i uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki, bez nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego, bez obcych zapachów, wolny od śladów chorób na liściach i ogonkach liściowych, ogonki liściowe niepołamane, nie powinny być zgniecione, popękane.

Ziemniaki: Całe, czyste, zdrowe, jędrne, nie zazieleniałe, o kształcie i zabarwieniu miąższu charakterystycznym dla danej odmiany, suche, nie uszkodzone, nie nadmarznięte, nie zapleśniałe, jednolite odmianowo, nie porośnięte, wielkość bulw okrągłych  i okrągło – owalnych poprzecznie min. 40 mm, minimalna średnica bulw podłużnych – poprzecznie 40mm a podłużnie 1,45 x większa od poprzecznej.

Kiełki roślinne – opakowania 250 g.                                                                                                              

Bazylia – doniczka opakowana

Rukola i roszponka: opakowania 100g.

 

Pakiet nr 2: owoce egzotyczne

 

Ananas waga szt. min. 1,4 kg       I-XII                szt.       104

Awokado  waga szt. min. 200 g   I-XII                szt        260

Banany                                         I-XII                kg        2600

Brzoskwinie                                 VII-X              kg        1328

Cytryny                                        I-XII                kg        52

Granaty waga szt. min. 200 g       VII-XII                        szt        104

Grapefruity                                              I-XII                kg        365

Gruszki                                             IX-XII               kg         567

Kiwi          waga sztuki nie mniej niż 50gI-XII ,  szt        7134

Mandarynki                                  I-IV, XI-XII     kg        280

Mango min. waga szt. ok. 280 g   I-III, IX-XII     szt        356

Melon                                           I-XII                kg        817

Papaja waga szt. min. 400g                      I-II, IX-XII      szt        162     

Pomarańcze                                  I-XII                kg        1165

Winogrona                                               I-XII                kg        481
Wszystkie owoce powinny być świeże i czyste, bez oznak uszkodzenia, bez oznak psucia, bez oznak wysuszenia, nie zaparzone, posiadać charakterystyczny kształt, barwę i zapach
adekwatne do odmiany.

Banany nie mogą być niedojrzałe czyli zielone ani zbyt dojrzałe tzn. z ciemnymi plamami na powierzchni owocu.

Materiały wykorzystane wewnątrz opakowań muszą być nowe, czyste i odpowiedniej jakości, tak aby uniknąć jakiegokolwiek wewnętrznego lub zewnętrznego uszkodzenia produktu.

Opakowania muszą być wolne od wszelkich ciał obcych typu: sznurki, wióry, trawy, ziemia itp.                 W przypadku dostarczania owoców w folii, worki foliowe powinny być perforowane.

Cechy dyskwalifikujące całą partię lub poszczególne owoce : nadgnite, zgnite, zmarznięte
z rozpadem miękiszu  lub miękką oparzeliną, o obcym smaku i zapachu, plamistość, zbyt małe owoce.

 

Pakiet nr 3: jabłka

Jabłka I-XII   w ilości:             kg 7665

Jabłka różne odmiany deserowe, powinny byćjędrne, dobrej jakości i prawidłowo wykształcone,  czyste, o wielkości obwodu minimum 18 - 20 cm.

 

                            

Materiały wykorzystane wewnątrz opakowań muszą być nowe, czyste i odpowiedniej jakości, tak aby uniknąć jakiegokolwiek wewnętrznego lub zewnętrznego uszkodzenia produktu

Opakowania muszą być wolne od wszelkich ciał obcych typu: sznurki, wióry, trawy, ziemia itp.                    W przypadku dostarczania owoców w folii, worki foliowe powinny być perforowane.

Cechy dyskwalifikujące całą partię lub poszczególne owoce : nadgnite, zgnite, zmarznięte
z rozpadem miękiszu  lub miękką oparzeliną, o obcym zapachu, plamistość, zbyt małe owoce.                

Dotyczy wszystkich pakietów:

1. Zamawiający zastrzega sobie prawo realizowania zamówień w ilościach uzależnionych od rzeczywistych potrzeb i posiadanych środków oraz do ograniczenia zamówienia w zakresie rzeczowym lub/i ilościowym, co nie jest odstąpieniem od umowy nawet  w części. Wykonawcy nie służą z tego tytułu żadne roszczenia.

2. Realizacja przedmiotu umowy będzie następować w oparciu o zamówienia z Magazynu Zamawiającego składane telefonicznie, wysłane e-mailem lub zgłaszane w inny nie budzący wątpliwości sposób,  w terminie do 3 dni roboczych od chwili zgłoszenia zapotrzebowania.

3. Dostawy odbywać się będą nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

4. W umowie dla pakietu owoce egzotyczne i warzywa Zamawiający  zastrzega sobie możliwość zamiany asortymentu w obrębie umowy wynikającej ze stanu ilościowego zwierząt, stanu zdrowia lub stanu fizjologicznego zwierząt, zaleceń dietetycznych lekarza weterynarii itp. W takim przypadku Wykonawca będzie zobowiązany dostarczyć zwiększoną ilość danego asortymentu             w cenie jak   w umowie.

Załączniki

  ogłoszenie o zamówieniu.doc 110,5 KB (doc) szczegóły pobierz
  formularz ofertowy.doc 101,5 KB (doc) szczegóły pobierz
  oświadczenie-podst...luczenia.docx 27,11 KB (doc) szczegóły pobierz
  oświadczenie-warun...-udzialu.docx 24,78 KB (doc) szczegóły pobierz
  wzór umowy.doc 67 KB (doc) szczegóły pobierz
  siwz.doc 138 KB (doc) szczegóły pobierz
  informacja z otwarcia ofert.pdf 464,79 KB (pdf) szczegóły pobierz
  info o wyborze najk...ej oferty.pdf 430,17 KB (pdf) szczegóły pobierz
  Ogłoszenie o udzie...mówienia.doc 62 KB (doc) szczegóły pobierz